czwartek, 3 kwietnia 2008

Z dziedziny samochodowej

Szkło niełamliwe do samochodów. Wiele nieszczęśliwych wypadków przy katastrofach samochodowych spowodowanych jest rozbiciem się szyb szklanych, które potem swymi ostrymi kantami powodują niejednokrotnie ciężkie rany. Otóż obecnie wynaleziono nowy rodzaj szkła, w zasadzie niełamliwie. O ile ulegnie ono nawet rozbiciu, np. kulą rewolwerową, rozpada się na pyłek o drobnych cząstkach, które pozbawione ostrych kantów, nie ranią. Podajemy tutaj na lewo: próbę niełamliwości takiej tafli szklanej, poniżej zaś sproszkowane na drobne cząsteczki takie szkło.

U głównego przystanku autobusowego w Londynie. Jest on przy ulicy Wiktorji, gdzie zbiegają się najważniejsze linje potężnych autobusów. Dzięki sprawności kierownictwa ruchu ulicznego, katastrofy na tem miejscu, mimo ogromnej ruchliwości, zdarzają się bardzo rzadko.

Tam w Europie, gdzie jest stosunkowo najwięcej samochodów. Nie w Berlinie, gdzie jeden przypada na 74 mieszkańców, ani nawet w Londynie, gdzie co 30-ty mieszkaniec rozporządza wozem, ale w Nizzy, gdzie na 24 mieszkańców wypada jedno auto. Oczywiście z ruchem nowojorskim np. mierzyć się to nie może, bo tam jeden wóz wypada na 9 mieszkańców. Słynna Promenada Angielska w Nicei, z której tutaj podajemy widok, jest stale przeglądem najwytworniejszych aut w Nicei.

Idealne auto. Na wielkim przeglądzie nowości automobilowych w pałacu Olimpja w Londynie duże zaciekawienie wywołał wóz, którego dach da się rozsuwać tak, że jadący może się zabezpieczyć od deszczu, ale w razie pogody korzysta z powietrza i słońca.

Źródło: Światowid, nr 11 (344) - 14.03.1931, str. 22

Brak komentarzy: