środa, 3 grudnia 2008

Europeizacja Warszawy

Rozwój i działalność P.K.O. ilustrują następujące cyfry z dnia 1. kwietnia 1927: Ilość uczestników obrotu czekowego 51.327 osób, pozostałość na rachunkach czekowych 136 miljonów złotych, przeciętny obrót czekowy dzienny w ciągu marca b.r. 41,7 miljonów złotych. Ilość składających w P.K.O. swe oszczędności 126,132 osoby, stan wkładów oszczędnościowych 32 miljony złotych. Wszelkich informacji w sprawie obrotu czekowego i oszczędnościowego P.K.O. udzielają biura informacyjne Instytucji w Warszawie i oddziałów w Krakowie, Katowicach i Poznaniu, a także wszystkie urzędy pocztowe w kraju. Wzorowe urządzenia polskiej Pocztowej Kasy Oszczędności znane i uznawane są nietylko w kraju, lecz i zagranicą.

Główna sala kasowa P. K. O. w Warszawie, przez którą przewija się dziennie przeszło 6000 klijentów, załatwianych przy 24 okienkach kasowych.
Centrala poczty pneumatycznej, która obsługuje wszystkie biura P.K.O.
Pracowniczka P.K.O. przy maszynie do liczenia.
Sala rachunków czekowych — elektrycznie pędzone maszyny do pisania i rachowania, na których sporządza się t.zw. wyciągi kontowe.
Część skarbca safetów, który zawiera 5300 kasetek, wynajmowanych klijentom.
Podziemia skarbca P.K.O., zbudowanego systemem wiszącym, zabezpieczonego całkowicie przed możnością włamania lub pożaru.

Źródło: Światowid nr 19 (144) - 07.05.1927, str.9

Brak komentarzy: